Poznań, jedno z najstarszych miast Polski, oferuje bogactwo historycznych miejsc i zabytków. Dwie z najważniejszych atrakcji, Park Cytadela i Ostrów Tumski uczniowie 4 klasy technikum organizacji turystyki obrali za cel zajęć z metodyki przewodnictwa turystycznego. Uczniowie wcielając się w rolę przewodnika, mogli nabrać doświadczenia w oprowadzaniu turystów, wykazać się wiedzą oraz głębiej zrozumieć znaczenie omawianych zabytków.

Pierwszym punktem oprowadzania był Park Cytadela, największy park miejski w Poznaniu, o dużym znaczeniu historycznym. Zajmuje obszar około 100 hektarów i jest usytuowany na terenie dawnej twierdzy. W czasach II wojny światowej pełniła ważną rolę, a obecnie stanowi przestrzeń pamięci i rekreacji. Tutaj zobaczyliśmy m.in z Muzeum Armii, Muzeum Uzbrojenia, Cmentarze Poległych , rzeźby autorstwa Magdaleny Abakanowicz, pomniki i wiele innych.

Następnie udaliśmy się w kierunku Ostrowa Tumskiego, historycznego serca Poznania i jednego z najważniejszych miejsc dla polskiej państwowości. To tutaj prawdopodobnie Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku, co jest uznawane za symboliczny początek państwa polskiego. Będąc w tym miejscu zgłębiliśmy historię zabytków Poznania m.in : Bazyliki Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła , najstarszej katedry w Polsce, kościół NMP, palatium Mieszka i Dobrawy, Śluzę Katedralną, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci oraz Most Jordana łączący Ostrów z resztą miasta.

Zarówno Park Cytadela, jak i Ostrów Tumski oferują niezapomniane wrażenia, które na długo pozostaną w pamięci każdego z nas.

red. Katarzyna Dropińska