Pług został wynaleziony w celu użyźniania gleby. Umożliwia odwrócenie skiby gleby, dzięki czemu można uzyskać lepszy dostęp do powietrza. Ponadto poprawia stosunki wodne panujące na polu. Pługi przeznaczone są do podorywek oraz orek siewnych i przedzimowych. Orkę wykonuje się przy możliwie optymalnej wilgotności gleby zapewniającej dobre zagłębienie się pługa i prawidłowe jej kruszenie.
Pług podczas wykonywania orki narażony jest na bardzo duże naprężenia i z tego powodu ważnym elementem jego użytkowania jest właściwe ustawienie i dbałość o dobry stan techniczny. Podczas zajęć praktycznych uczniowie II klasy szkoły branżowej zaangażowali się w przygotowanie pługa do pracy. Celem projektu było poznanie budowy maszyny, zdiagnozowanie części roboczych a w razie potrzeby ich naprawa lub wymiana na nowe. Niezbędnym okazała się wymiana dziobów lemiesza na nowe. Śruby regulacyjne utrzymujące położenia koła kopiującego wymagały oczyszczenia i solidnej konserwacji.
Uczniowie dodatkowo nasmarowali smarem ŁT 43 wszystkie elementy, w których znajdują się łożyska, tulejki i miejsca wymagające regularnego smarowania. Ważnym elementem przed pracą pługiem jest sprawdzenie wszystkich połączeń tj. śrubowych, sworzniowych, spawanych oraz szczelności węży hydraulicznych i zaworów. Po wykonaniu szeregu czynności sprawdzających i naprawczych można przystąpić do regulacji pługa a następnie wykonać sprawną orkę na dobraną głębokość.