Spotkanie upowszechniające rezultaty projektu – Ponadnarodowa Mobilność Uczniów

W celu upowszechnienia rezultatów działań realizowanych w ramach przedsięwzięcia „Język angielski kluczem do komunikacji w Europie ” nr 2019-2-PMU-2090 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 29 listopada 2021 r. zorganizowaliśmy spotkanie upowszechniające rezultaty przedsięwzięcia dla społeczności szkolnej i lokalnej. Uczestnicy przedsięwzięcia opowiedzieli o głównych założeniach, celach i korzyściach płynących z udziału w projekcie Ponadnarodowa mobilność uczniów. Zaproszeni goście obejrzeli prezentację multimedialną i film z realizowanych działań mobilnościowych oraz portugalski taniec ludowy. Chcąc przybliżyć zaproszonym gościom dziedzictwo kultury portugalskiej uczestniczy projektu przygotowali warsztaty kuchni portugalskiej. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowali portugalskie kanapki ( bifana francesinha), sałatki z ciecierzycą i tuńczykiem oraz desery (arroz doce, barriga de freira i natas do ceu). Uczestnikom projektu wręczono certyfikaty uczestnictwa w przedsięwzięciu.


Niesamowita przygoda w Portugalii

Mobilność ponadnarodowa uczniów liceum w ZSOiZ w Zagórowie

Nazwa projektu : “Język angielski kluczem do komunikacji w Europie”

Miejsce: Barcelos, położona w dystrykcie Braga.

Uczestnicy: 20 uczniów z klas II i III LO

Czas trwania: od 20.09 – 24.09.2021r i 27.09 – 01.10.2021r.

Pierwszy dzień, pierwsze wrażenia i początek niesamowitej podróży.
Każde miejsce za szybą pojazdu ciekawiło nas podczas podróży do szkoły. Byliśmy zdumieni lokalną architekturą i kulturą. Dzięki zaprezentowaniu w języku angielskim prezentacji o naszym regionie, uczniowie z Portugalii dowiedzieli się sporo o naszej historii, tradycjach, a także poznali ciekawostki. Zostaliśmy oprowadzeni przez nowych znajomych, z którymi rozmawialiśmy po angielsku o różnicach w systemie nauczania w naszych krajach. Dowiedzieliśmy się, że niektóre książki czytane w szkołach przez nas, są również ich lekturami, lecz poznaliśmy też nowe tytuły. Dyrektor szkoły przywitał nas z wielką radością. Natomiast udział w zajęciach języka angielskiego rozwinął nasze umiejętności komunikacji. Mieliśmy okazje zwiedzać Barcelos, które zachwyciło nas różnorodnością barw, zabytkami oraz malowniczymi krajobrazami.

Klaudia Sarnowska, klasa 3LOg

Drugi dzień zapowiadał się pracowicie. Tuż po wczesnym śniadaniu wyruszyliśmy znów do szkoły. Przywitaliśmy się z naszymi portugalskimi przyjaciółmi i zabraliśmy się do pracy. Naszym pierwszym zajęciem było stworzenie quizów za pomocą “LearningApps”. Podzieliliśmy się w pary polsko-portugalskie. Minęło trochę czasu, póki zdołaliśmy ukończyć zadanie, lecz dobrze się przy tym bawiliśmy. Następnie udaliśmy się na szkolną halę sportową, gdzie nawzajem uczyliśmy się tanecznych ruchów. My nauczyliśmy ich Mazura, natomiast oni nas Vira. Całość upłynęła w dobrym i miłym towarzystwie. Było to nowe ciekawe doświadczenie. Po tym udaliśmy się wraz z Portugalczykami do klas, gdzie odbyła się wspólna lekcja języka angielskiego i informatyki. Po skończeniu zajęć powróciliśmy do naszego zakwaterowania. Był to bardzo pracowity dzień pełen nowych wrażeń.

Mateusz Krawczyński, klasa 3LOg

W trzeci dzień naszego pobytu w Portugali odegraliśmy przedstawienie oparte na sławnej polskiej książce „Chłopi”. Mogło być ono trudne w zrozumieniu dla portugalskich uczniów, ale ukazywało wiele polskich zwyczajów. Na końcu występu usłyszeliśmy gromkie brawa. Uczniowie tamtejszej szkoły również zrobili dla nas przestawienie w oparciu o epopeje „Os Lusíadas”. Było bardzo interesujące i widać było ciężką prace, jaka włożyli w przygotowanie. Następnie autobusem udaliśmy się do pięknego miasteczka Porto, zlokalizowanego nad Oceanem. Odwiedziliśmy starą, słynną winiarnię. Odbyliśmy też rejs podczas którego mogliśmy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Porto jest bardzo malownicze, a kolorowa architektura zapadła wszystkim w pamięci.

Martyna Marciniak, klasa 3LOg

Po interesującym poprzednim dniu nadszedł czas na kolejne wyzwania dnia następnego. Zaczęło się jak co dzień, czyli po śniadaniu udaliśmy się do naszych portugalskich kolegów do ich szkoły, lecz dzisiejsza nasza praca wyglądała inaczej niż w inne dni, ponieważ zostaliśmy podzieleni na grupy. Jak można się spodziewać każda z grup miała inne zadanie do wykonania. Zaczynając od pierwszej grupy, której zadaniem było wymyślenie oraz wykonanie autorskiego logo, które nawiązuje do całego projektu. Zadaniem drugiej grupy było zaś wykonanie oraz obróbka filmu na temat całego projektu. Ostatnia grupa musiała przerabiać wybrane zdjęcia grupowe, żeby wyglądały jak najlepiej. Na całą pracę mieliśmy cztery godziny, więc każda z grup zdołała się wyrobić przed czasem. Jednak to nie była jedyna atrakcja na dziś, ponieważ musieliśmy zrealizować zajęcia pod nazwą „Nauka języka angielskiego poprzez aktywność sportową”. Polegało to na tym, że nasza grupa polska musiała nauczyć grupę portugalską zasad gry w piłkę ręczną, a grupa portugalska musiała nas nauczyć zasad gry w piłkę nożną. Było to dwie godziny wspaniałej zabawy połączonej z pożyteczną nauką języka angielskiego. 

Marcin Szewczyk, klasa 3LOg

Czas na podsumowanie i niestety pożegnanie z Portugalią

W ostatnim dniu wzięliśmy udział w zajęciach formalnych z języka angielskiego oraz informatyki. Wraz z uczniami z Portugalii pracowaliśmy w grupach nad publikacją, którą przygotowaliśmy w trzech językach portugalskim, polskim oraz angielskim. Każda z grup miała przydzielone zadanie i pracowała nad inną częścią publikacji by na końcu móc połączyć ją w całość. W publikacji znalazły się również nasze zdjęcia oraz słowniczek zawierający listę słów w języku angielskim, portugalskim oraz polskim na poziomie B+ czyli średniozaawansowanym. Na koniec dnia zostało zorganizowane spotkanie pożegnalne dla uczestników projektu.  Po wspólnej kolacji i pożegnaniu z rówieśnikami wróciliśmy do naszych pokoi, gdzie wypełniliśmy ankiety ewaluacyjne.

Oskar Stuczyński, klasa 3LOp


Wspomnienia z Portugalii


Kolejna grupa w Portugalii

Kolejna grupa licealistów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie, przyleciała do Portugalii, by kontynuować realizację mobilności międzynarodowej „Język angielski kluczem do komunikacji w Europie”, współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem przedsięwzięcia, adresowanego dla uczniów zagórowskiego liceum jest wzmocnienie przekrojowych kompetencji kluczowych takich jak: nauka języka angielskiego, rozwijanie umiejętności uczenia się, nabywanie nowych kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego. Do Portugalii uczniowie wylecieli dnia 26 września pod opieką: Wioletty Woźnej i Sylwii Roszak.


KOSTANECCY W PORTUGALII

Licealiści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie, rozpoczęli realizację mobilności międzynarodowej „Język angielski kluczem do komunikacji w Europie”, współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem przedsięwzięcia, adresowanego dla uczniów zagórowskiego liceum jest wzmocnienie przekrojowych kompetencji kluczowych takich jak: nauka języka angielskiego, rozwijanie umiejętności uczenia się, nabywanie nowych kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego. W mobilności zagranicznej wezmą udział dwie grupy uczestników wraz z opiekunami. Oto pierwsze refleksje uczniów, którzy polecieli do Portugalii dnia 19 września pod opieką swoich nauczycielek, Agnieszki Bagrowskiej i Magdaleny Wojnicz.

„Portugalskie niebo przywitało nas słońcem, a tętniące życiem miasto wprowadziło ponownie w wakacyjny klimat. Z położonego w malowniczej scenerii Porto pojechaliśmy do miejsca zakwaterowania – pięknego Barcelos. Instytucją, która nas przyjmuje i sprawuje nad nami pieczę jest portugalska szkoła średnia Agrupamento de Escolas de Barcelos. Najbliższe kilka dni spędzimy wykonując szereg zaplanowanych działań projektowych doskonaląc różne umiejętności, zwłaszcza językowe. Należy podkreślić, że przedsięwzięcie realizowane jest w języku angielskim, więc będziemy mieli możliwości podnoszenia kompetencji komunikacyjnych w środowisku międzynarodowym.

Czas na portugalskiej ziemi będziemy spędzać realizując konkretne zadania zawarte w projekcie. Program wyjazdu jest bardzo napięty, wypełniony dużą ilością aktywności, których celem jest również przybliżenie bogactwa wielowiekowej kultury Portugalii, jako znaczącej części naszej wspólnej kultury europejskiej.

uczeń klasy 3 LOp

Patryk Bartkowiak


Rekrutacja uczestników zostaje wydłużona o dwa tygodnie i trwa do 9 października 2020 roku do godziny 14.30.

Informujemy, że rekrutacja uczestników do mobilności ponadnarodowej (wyjazdu zagranicznego) i działań realizowanych w ramach przedsięwzięcia „Język angielski kluczem do komunikacji w Europie” nr 2019-2-PMU-2090 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego zostaje wydłużona o dwa tygodnie i trwa do 9 października 2020 roku do godziny 14.30.

Zasady rekrutacji nie zostają zmienione. Zmianie ulega tylko harmonogram rekrutacji.


Rekrutacja do udziału w mobilności ponadnarodowej w Portugalii

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie ogłasza rekrutację do udziału w mobilności ponadnarodowej w Portugalii i działań realizowanych w ramach przedsięwzięcia „Język angielski kluczem do komunikacji w Europie ” Dnia 26 sierpnia 2020 r. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie rozpoczyna realizację przedsięwzięcia „Język angielski kluczem do komunikacji w Europie” (2019-2-PMU-2090). Przedsięwzięcie to […]


II nabór – Portugalia

Drodzy Uczniowie,  Z powodu pandemii COVID-19 zmienione zostają terminy mobilności do Portugalii:  I grupa będzie przebywać w Portugalii w terminie od 24.05.2021 do 28.05.2021 (5 dni),  II grupa będzie przebywać w Portugalii w terminie od 07.06.2021 do 11.06.2021 (5 dni).  Rozpoczynamy drugi nabór uczestników do mobilności ponadnarodowej (wyjazdu zagranicznego) i działań realizowanych w ramach przedsięwzięcia „Język angielski kluczem […]


Zmiana terminów w ponadnarodowej mobilności do Portugalii

Drodzy Uczniowie,

Z powodu pandemii COVID-19 zmienione zostają terminy mobilności ponadnarodowej (wyjazdu zagranicznego) do Portugalii i działań realizowanych w ramach przedsięwzięcia „Język angielski kluczem do komunikacji w Europie” nr 2019-2-PMU-2090 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego:

I grupa będzie przebywać w Portugalii w terminie od 20.09.2021 do 24.09.2021 (5 dni),

II grupa będzie przebywać w Portugalii w terminie od 27.09.2021 do 01.10.2021 (5 dni).

Zmniejszona została też ilość uczniów w grupie. Każda grupa będzie liczyć 11 uczniów + 2 opiekunów.

Nabór uczestników do mobilności ponadnarodowej zakończył się 15.12.2020.

Do 14.05.2021 do godz.15.00 uczniowie mogą zapisać się na listę rezerwową. Dokumenty rekrutacyjne można pobrać i wydrukować z zakładki Projekty edukacyjne / Ponadnarodowa Mobilność Uczniów – Portugalia. W formie papierowej dokumenty rekrutacyjne można odebrać w sekretariacie szkoły (PO WCZEŚNIEJSZYM TELEFONICZNYM UMÓWIENIU SIĘ Z PANIĄ SEKRETARZ NATALIĄ NOWACZYK). Przed wypełnieniem dokumentów proszę zapoznać się z Regulaminem Rekrutacji Uczestników. Dokumenty rekrutacyjne na listę rezerwową należy przesłać pocztą lub złożyć osobiście w sekretariacie szkoły.

Uczniowie, którzy znajdują się na liście rezerwowej są również zobowiązani do udziału w etapie przygotowania do mobilności w wymiarze 37 godzin zegarowych.

Aktualny harmonogram rekrutacji

· Postępowanie rekrutacyjne odbędzie się 19 i 20 maja 2021

Selekcji uczestników dokonuje powołana w tym celu Komisja rekrutacyjna, która zatwierdza/podpisuje protokół potwierdzający wybór uczestników na podstawie weryfikacji dokumentacji oraz prezentacji multimedialnej omówionej przez uczniów na spotkaniu rekrutacyjnym w języku angielskim. Spotkanie rekrutacyjnie prawdopodobnie odbędzie się na platformie Teams. Uczniowie zostaną poinformowani o dokładnej dacie i godzinie postępowania.

· Ogłoszenie listy rankingowej uczestników, zawierającej listę główną i rezerwową 23.05.2021

· Procedura odwoławcza 24.05.2021 – 31.05.2021

· Opublikowanie oficjalnej listy rankingowej uczestników, zawierającej listę główną i rezerwową 04.06.2021

Regulamin rekrutacji uczestników nie ulega zmian. Zmianom uległy daty i ilość uczniów w grupach.

Udział w przedsięwzięciu „Język angielski kluczem do komunikacji w Europie” jest BEZPŁATNY. Kwota przyznanego dofinansowania na realizację wynosi 198 176,00 PLN.