W dniach 5-14 maja uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im Braci Kostaneckich w Zagórowie wraz z nauczycielkami Małgorzatą Zielińską-Wojtczak i Jolantą Suszką (koordynatorką) uczestniczyli w wymianie z niemiecką szkołą Berufsbildende Schulen Europa Schule w Rotenburgu w ramach projektu „Walory środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego Wielkopolski i Dolnej Saksonii”, realizowanego przez ZSP w programie „Uczeniesięprzezcałeżycie“ Comenius.
     Podczas pobytu w Niemczech  młodzież miała możliwość poszerzenia wiedzy na temat środowiska naturalnego  i dziedzictwa kulturowego Dolnej Saksonii poprzez  udział w zajęciach terenowych, wycieczkach krajoznawczych czy pracach w grupach nad wybranymi zagadnieniami.  
    5  maja grupa polska dotarła do Niemiec  i  zostala zakwaterowana w gospodarstwie agroturystycznym Bamans-Hof w Rotenburgu oraz powitana przez dyrektora partnerskiej szkoły Pana Erwina Egerssa. Następnego dnia przedstawicieli społeczności zagórowskiego ZSP serdecznie witano w progach rotenburskiej szkoły. Uczestnicy wymiany przedstawili się w języku niemieckim i  omówiono program pobytu w Niemczech. Później zwiedzano obiekt szkoły,  spacerowano po mieście, poznając jego rys historyczny,   charakter życia  społeczności  niemieckiej i najciekawsze miejsca. Wychowankowie m.in. zobaczyli: ruiny najstarszego zamku, pomnik upamiętniający osoby niepełnosprawne zgładzone w czasie II wojny  światowej i końskie targi. 
    W środę młodzież  udała sie do uzdrowiskowego i portowego miasta powiatowego  położonego nad Morzem Północnym przy ujściu Elby. Grupa miała możliwość zobaczenia przypływu i odpływu, które w polskich warunkach nie są widoczne.Chodziła po watach (dnie morskim w czasieodpływu) mającychleczniczedziałanie, zwiedzałaport w Cuxhaven i podziwiała  panoramę  nabrzeża.  
      Czwartego dnia uczestnicy projektu zwiedzali Bremę, miasto będące  dużym ośrodkiem przemysłowym. Pod Pomnikiem Rolanda, patrona miasta, wykonano pamiątkowe zdjęcie. Następnie zwiedzanokatedrę i ratusz, budowle w stylu gotyckim i renesansowym, jak również  posąg upamiętniający czterech bohaterów baśni braci Grimm- osła, psa myśliwskiego, kota i koguta.  
Ogromne wrażenie wywarł na grupie Polakow pobyt w Bremenhaven, gdzie w Domu Klimatów uczniowie mogli poznać i poczuć warunki klimatyczne panujace na całym świecie.  
    W piątek odbyła się wycieczka rowerowa wokół jeziora Bullensee, a we wtorek spływ kajakowy w celu  poznania  walorów geograficznych Rotenburga i okolic oraz zagadnień z zakresu ochrony środowiska naturalnego.  
      Kolejne dni przyniosły kolejne wyzwania … Wychowankowie ZSPoglądali w Scharnebeckpodnośnikstatków (Wasserhebewerk),podnoszącypływającyobiekt na wysokość 38m, zwiedziliMuzeumSoli w Lüneburgu, w którym sposóbpozyskiwaniasolibyłinnyniż w Polsce, oraz Hamburg, miasto charakteryzujące  się zróżnicowaną architekturą.Ponadto odbyli rejs barką,poznając okolice Hamburga. 
    Uczniowie nie tylko zwiedzali urokliwe miejsca. Pracowali nad ulotkami i albumem będacymi produktami projektu. W prace włączyła się również zeszłoroczna grupa  projektowa z Niemiec, która chętnie spędzała wolne wieczory w Bamans-Hof. 
    Dzięki uczestnictwu w projekcie Comenius młodzież  zdobyła nowe doświadczenia, poznała  ciekawe, pełne uroku  miejsca, interesujących  ludzi, sprawdziła w praktyce swoje umiejętności językowe i zintegrowała się z uczniami z Niemiec.