Celem projektu „Turystyka bogactwem narodów” realizowanego w ramach programu Leonardo da Vinci, była poprawa mobilności uczniów, aby świadomie mogli brać udział w rozwoju europejskiego rynku pracy. Wyjazd na zagraniczne praktyki miał również zachęcić młodzież do nauki nowożytnych języków obcych. Uczniowie poszerzyli wiedzę merytoryczną w swoim zawodzie oraz zdobyli cenne doświadczenie zawodowe. Stały kontakt z turystyką zagraniczną pogłębił ich znajomość języka angielskiego – najpowszechniej używanego w turystyce.


Przed rozpoczęciem praktyk, wszyscy stażyści uczestniczyli w specjalnym wielogodzinnym kursie z  przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego, ułatwiającego pobyt za granicą. 14 września szesnastoosobowa grupa uczniów z klas Technikum Obsługi Turystycznej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie wyruszyła na praktyki zagraniczne do Hiszpanii. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele-dyrektor Marek Kujawa oraz Kamila Bartłomiejczak.

Pierwszy etap podróży, z Zagórowa do Warszawy, pokonany został autokarem. Kolejny odcinek drogi, Warszawa-Paryż (przesiadka)- Walencja, grupa przemierzyła samolotem. Na lotnisku w Hiszpanii na praktykantów czekała Aleksandra Kuciapa- przedstawicielka organizacji pośredniczącej Esmovia, która pomogła uczestnikom praktyk w zakwaterowaniu i poznaniu najbliższej okolicy. Esmovia jest hiszpańską firmą zajmującą się zarządzaniem międzynarodowymi projektami mobilności „Uczenie się przez całe życie” w ramach programów Leonardo da Vinci i Erasmus. Należy nadmienić, że partner pośredniczący wybrał i zorganizował praktyki w renomowanych hotelach i restauracjach. W pierwszym tygodniu praktykanci uczestniczyli w 20- godzinnym kursie języka hiszpańskiego, który ułatwił uczestnikom poznanie mentalności Hiszpanów i funkcjonowanie w życiu codziennym, np. zakupy i podróż środkami komunikacji miejskiej. W wolnych chwilach, nauczycielka języka pani Klara, pokazywała uczniom najciekawsze zabytki miasta oraz zwracała uwagę na najważniejsze elementy związane z kulturą danego regionu.

W ramach przygotowania kulturowego uczestnicy projektu odwiedzili Ciudad de las Artes y las Ciencias, czyli Oceanarium Miasta Sztuki i Nauki będące największym akwarium w Europie. Kompleks edukacyjny stanowi kilka budynków, spośród których każdy identyfikowany jest z oddzielnym środowiskiem wodnym. Największą atrakcją okazał się spektakularny pokaz delfinów wykonujących przeróżne sztuczki akrobatyczne w zbiorniku mieszczącym 24 miliony litrów wody. Podczas tej fascynującej wyprawy uczniowie mogli poznać życie i zachowanie ponad 45 000 zwierząt wodnych i lądowych z 500 gatunków.

Wychowankowie szkoły Braci Kostaneckich wybrali się również do gospodarstwa agroturystycznego na obrzeżach Walencji, gdzie nauczono ich gotowania regionalnego dania zwanego paella. Wszyscy musieli własnoręcznie przygotowywać produkty i w odpowiedniej kolejności dodawać je do dania, co sprawiło, że szybko nauczyli się przygotowywać tradycyjną hiszpańską potrawę. Właściciele gospodarstwa opowiedzieli również o istotnych elementach życia na hiszpańskiej wsi oraz zaserwowali gościom kilka charakterystycznych dla tamtejszego terenu dań.

Uczniowie pracowali w restauracjach i hotelach. Kinga Bednarek, Weronika Izdebna i Malwina Naszkowska pracowały w La Bocana Restaurante, gdzie przygotowywały produkty do dań serwowanych w tej restauracji. Adam Piotrowski i Kinga Krukowska uczyli się zawodu w Orio – restauracji w centrum Walencji. Adrianna Garbaciak wraz z Natalią Dudkowiak zostały przydzielone do pracy w Sagardi. Daria Modelska i Daria Krupczyńska pomagały kucharzowi w serwowaniu owoców morza w Nh Hotel Center. Michalina Gośka z Ewą Figas pracowały w Colegio Mayor Ausias March. Karolina Paprzycka, Klaudia Sobolewska odbywały praktyki w Carpe Diem.

W każdej wolnej chwili uczniowie starali się zwiedzać malowniczą Walencję i jej okolice. Nie obyło się również bez zakupienia pamiątek dla bliskich i znajomych. Ostatnie dni upłynęły bardzo szybko. W piątek, 10 października, praktykanci pożegnali się ze współpracownikami i pracodawcami. Polały się łzy wzruszenia. Wieczorem pozostało jedynie spakowanie bagaży, by nad ranem wyruszyć w podróż do domu.

Praktyka zagraniczna stała się doskonałą lekcją samodzielności i odpowiedzialności. Uczniowie zdobyli wiedzę teoretyczną i praktyczną oraz niezbędne doświadczenie. Poznali tajniki gastronomii, jak również nauczyli się wielu przydatnych umiejętności związanych z pracą technika obsługi turystycznej. Ciężka praca nauczyła ich szacunku do wszystkich pracujących. Czas wolny spędzali na zwiedzaniu miasta. Z pewnością w pamięci pozostaną im wszystkie cudowne chwile. Z Hiszpanii przywieźli bowiem nie tylko pamiątki, ale i liczne znajomości, przyjaźnie, a nade wszystko wspomnienia.