Mobilność ponadnarodowa uczniów liceum w ZSOiZ w Zagórowie
Nazwa projektu : „Język angielski kluczem do komunikacji w Europie”
Miejsce: Barcelos, położona w dystrykcie Braga.
Uczestnicy: 20 uczniów z klas II i III LO
Czas trwania: od 20.09 – 24.09.2021r i 27.09 – 01.10.2021r.
Pierwszy dzień, pierwsze wrażenia i początek niesamowitej podróży.
Każde miejsce za szybą pojazdu ciekawiło nas podczas podróży do szkoły. Byliśmy zdumieni lokalną architekturą i kulturą. Dzięki zaprezentowaniu w języku angielskim prezentacji o naszym regionie, uczniowie z Portugalii dowiedzieli się sporo o naszej historii, tradycjach, a także poznali ciekawostki. Zostaliśmy oprowadzeni przez nowych znajomych, z którymi rozmawialiśmy po angielsku o różnicach w systemie nauczania w naszych krajach. Dowiedzieliśmy się, że niektóre książki czytane w szkołach przez nas, są również ich lekturami, lecz poznaliśmy też nowe tytuły. Dyrektor szkoły przywitał nas z wielką radością. Natomiast udział w zajęciach języka angielskiego rozwinął nasze umiejętności komunikacji. Mieliśmy okazje zwiedzać Barcelos, które zachwyciło nas różnorodnością barw, zabytkami oraz malowniczymi krajobrazami.
Klaudia Sarnowska, klasa 3LOg
Drugi dzień zapowiadał się pracowicie. Tuż po wczesnym śniadaniu wyruszyliśmy znów do szkoły. Przywitaliśmy się z naszymi portugalskimi przyjaciółmi i zabraliśmy się do pracy. Naszym pierwszym zajęciem było stworzenie quizów za pomocą “LearningApps”. Podzieliliśmy się w pary polsko-portugalskie. Minęło trochę czasu, póki zdołaliśmy ukończyć zadanie, lecz dobrze się przy tym bawiliśmy. Następnie udaliśmy się na szkolną halę sportową, gdzie nawzajem uczyliśmy się tanecznych ruchów. My nauczyliśmy ich Mazura, natomiast oni nas Vira. Całość upłynęła w dobrym i miłym towarzystwie. Było to nowe ciekawe doświadczenie. Po tym udaliśmy się wraz z Portugalczykami do klas, gdzie odbyła się wspólna lekcja języka angielskiego i informatyki. Po skończeniu zajęć powróciliśmy do naszego zakwaterowania. Był to bardzo pracowity dzień pełen nowych wrażeń.
Mateusz Krawczyński, klasa 3LOg

W trzeci dzień naszego pobytu w Portugali odegraliśmy przedstawienie oparte na sławnej polskiej książce „Chłopi”. Mogło być ono trudne w zrozumieniu dla portugalskich uczniów, ale ukazywało wiele polskich zwyczajów. Na końcu występu usłyszeliśmy gromkie brawa. Uczniowie tamtejszej szkoły również zrobili dla nas przestawienie w oparciu o epopeje „Os Lusíadas”. Było bardzo interesujące i widać było ciężką prace, jaka włożyli w przygotowanie. Następnie autobusem udaliśmy się do pięknego miasteczka Porto, zlokalizowanego nad Oceanem. Odwiedziliśmy starą, słynną winiarnię. Odbyliśmy też rejs podczas którego mogliśmy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Porto jest bardzo malownicze, a kolorowa architektura zapadła wszystkim w pamięci.
Martyna Marciniak, klasa 3LOg
Po interesującym poprzednim dniu nadszedł czas na kolejne wyzwania dnia następnego. Zaczęło się jak co dzień, czyli po śniadaniu udaliśmy się do naszych portugalskich kolegów do ich szkoły, lecz dzisiejsza nasza praca wyglądała inaczej niż w inne dni, ponieważ zostaliśmy podzieleni na grupy. Jak można się spodziewać każda z grup miała inne zadanie do wykonania. Zaczynając od pierwszej grupy, której zadaniem było wymyślenie oraz wykonanie autorskiego logo, które nawiązuje do całego projektu. Zadaniem drugiej grupy było zaś wykonanie oraz obróbka filmu na temat całego projektu. Ostatnia grupa musiała przerabiać wybrane zdjęcia grupowe, żeby wyglądały jak najlepiej. Na całą pracę mieliśmy cztery godziny, więc każda z grup zdołała się wyrobić przed czasem. Jednak to nie była jedyna atrakcja na dziś, ponieważ musieliśmy zrealizować zajęcia pod nazwą „Nauka języka angielskiego poprzez aktywność sportową”. Polegało to na tym, że nasza grupa polska musiała nauczyć grupę portugalską zasad gry w piłkę ręczną, a grupa portugalska musiała nas nauczyć zasad gry w piłkę nożną. Było to dwie godziny wspaniałej zabawy połączonej z pożyteczną nauką języka angielskiego.
Marcin Szewczyk, klasa 3LOg
Uczniowie 3 klasy liceum wraz z opiekunami
Czas na podsumowanie i niestety pożegnanie z Portugalią
W ostatnim dniu wzięliśmy udział w zajęciach formalnych z języka angielskiego oraz informatyki. Wraz z uczniami z Portugalii pracowaliśmy w grupach nad publikacją, którą przygotowaliśmy w trzech językach portugalskim, polskim oraz angielskim. Każda z grup miała przydzielone zadanie i pracowała nad inną częścią publikacji by na końcu móc połączyć ją w całość. W publikacji znalazły się również nasze zdjęcia oraz słowniczek zawierający listę słów w języku angielskim, portugalskim oraz polskim na poziomie B+ czyli średniozaawansowanym. Na koniec dnia zostało zorganizowane spotkanie pożegnalne dla uczestników projektu. Po wspólnej kolacji i pożegnaniu z rówieśnikami wróciliśmy do naszych pokoi, gdzie wypełniliśmy ankiety ewaluacyjne.
Oskar Stuczyński, klasa 3LOp
Uczniowie 3 klasy liceum wraz z opiekunami