Niezwykłą wizytę w naszej szkole złożyli Prof. UAM dr hab. Jan Hauke, z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Prof. Charles Royal Johnson, który jest profesorem matematyki w College of William and Mary w Williamsburgu. Uniwersytet ten jest drugim najstarszym uniwersytetem w USA i jednym z czołowych w prowadzeniu badań naukowych, należącym do grupy ośmiu najlepszych uczelni publicznych w USA. Zainteresowania prof. Johnsona to głównie analiza macierzowa i jej zastosowania, kombinatoryka, modelowanie matematycznego oraz ekonomia matematyczna. Prof. C. R. Johnson jest edytorem wielu czasopism naukowych oraz autorem lub współautorem 13 książek naukowych, a także ponad 330 publikacji w renomowanych naukowych czasopismach.

Zajęcia rozpoczęły się od przedstawienia się Prof. Johnsona i omówienia celu jego wizyty w naszej szkole. Zadawaliśmy profesorowi najróżniejsze pytania: interesowaliśmy się jego profesją, amerykańskim systemem szkolnictwa, problemem zbyt powszechnego dostępu do broni w państwie amerykańskim, ulubionymi dyscyplinami sportowymi Amerykanów i zamiłowaniem p. Johnsona do polskiej kuchni. Z relacji naszego gościa wynika, że Stany Zjednoczone są państwem ludzi, dla których praca jest przyjemnością i spełnieniem; którzy lubią ryzyko, gdyż umożliwia ono osiągnięcie sukcesu bądź pozwala się uczyć na błędach, motywując do dalszego działania, a także ludzi, których cieszy każdy, nawet najmniejszy sukces. Ponadto Ameryka jest krajem niesamowicie przyjaznych, otwartych ludzi, przyjemnego klimatu oraz ciekawej kultury i obyczajów.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a uczniowie byli wyraźnie zainteresowani tym, co profesor Johnson miał do przekazania. Uczniowie mieli okazję porównać amerykański oraz polski system szkolnictwa. Bardzo chętnie słuchali ciekawych informacji i równie chętnie zadawali pytania na temat życia ich rówieśników w USA. Była to dla uczniów możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych jak i czynnik motywujący do dalszej nauki języków obcych.