ZSOiZ w Zagórowie otworzył w sobotę swoje drzwi dla młodzieży oraz rodziców szkół podstawowych z Powiatu Słupeckiego i nie tylko. 

Młodzież, która odwiedziła szkołę przyjechała z Kowalewa, z Drążnej, Słupcy, Pyzdr, Lądku, Ciążenia, Grodźca, Białobłotów, Trąbczyna, i Rzgowa. Nie zawiedli również uczniowie z rodzimego Zagórowa, którzy już od wczesnych godzin rannych zwiedzali szkołę i chętnie zapoznawali się z ofertą edukacyjną placówki. 

Przybyła do szkoły młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach warsztatowych przygotowanych przez uczniów i nauczycieli ze szkoły Kostaneckich. W klasie 206 przygotowano prezentację na temat projektów językowych w Portugalii, Grecji i we Włoszech skierowanych do uczniów liceum. Gry ułatwiające naukę języka angielskiego i niemieckiego fascynowały i zachęcały do nauki, a życzliwość i otwartość młodzieży wabiły przyszłych językowców. 

Na piętrze w sali 107 można było uczestniczyć w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy, od lat przecież wiadomo, że nasi uczniowie w tej dziedzinie są znakomitymi fachowcami, a uczyć trzeba się od najlepszych.  

O pracy geodety można było dowiedzieć się więcej od nauczyciela przedmiotów geodezyjnych p. Jabłońskiego w sali 105. Zainteresowanym osobom przekazywał wiedzę z zakresu obsługi i zastosowania w pracy geodety współczesnych technologii stosowanych w geodezji tj. sprzętu geodezyjnego (tachimetr elektroniczny, odbiornik GPS, niwelator kodowy), oprogramowań geodezyjno-kartograficznych (Winkalk, Mikromap, C-geo) oraz praktyk zawodowych w Hiszpanii. 

Drzwi Otwarte były też okazją na naukowe eksperymenty i doświadczenia. W pracowni 104, gdzie czekały zagadki matematyczne i eksperymenty fizyczne, można było spędzić czas twórczo i kreatywnie. Młodzież bardzo chętnie grała w „planszówki” i gry karciane niebanalnie spędzając czas.  

Pokazy i doświadczenia z chemii i biologii w sali 207 przyciągnęły ósmoklasistów i nie tylko. Pokaz modeli gipsowych i innych eksponatów rozbudzał ciekawość przyszłych biologów.  

Technikum Obsługi Turystycznej prezentowało swoją ofertę edukacyjną w sali 106. W tej pracowni można było posłuchać o miesięcznych praktykach zawodowych odbywanych m.in. w Grecji, w Hiszpanii czy we Włoszech. 

Zespół nauczycieli przedmiotów zawodowych kierunku mechanik – operator przedstawiał swoją ofertę w klasach nr 31 (prezentacja kierunku i szkoły branżowej wielozawodowej) i nr 12 (prezentacja przedmiotów zawodowych). Osobom zainteresowanym rolnictwem przedstawiliśmy bogatą ofertę szkoły, przygotowane były relacje z zajęć praktycznych i wycieczek edukacyjnych z lat poprzednich oraz wystawa prac, jakie nasi uczniowie wykonują podczas zajęć praktycznych.  Zaprezentowano również sprzęt rolniczy należący do szkoły oraz firmy CaseIH, która od lat z nami współpracuje.  Można było podziwiać traktory lokalnych rolników i przedsiębiorców, którzy udostępniają swój sprzęt naszej młodzieży podczas praktyk. Na pytania zainteresowanych odpowiadali przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy. 

Działające centrale telefoniczne, serwery, przełączniki zarządzalne, routery niezbędne do działania i prawidłowego skonfigurowania sieci komputerowej – tymi sprzętami wabili kandydatów do szkoły teleinformatycy w pracowni 205 i 204. Wszyscy odwiedzający salę teleinformatyczną mogli zagrać w gry retro, wykazać się umiejętnościami na konsoli Xbox, programować roboty Lego Spike Prime i zaprojektować model do druku 3D. 

Koło LOK prezentowało swoje osiągnięcia strzeleckie oraz zapoznawało uczniów z bronią, będącą na wyposażeniu szkoły. Goście obejrzeli także występy tanecznej grupy „Black Rose” oraz słuchali repertuaru zespołu muzycznego „Kostaneccy Band”. 

Nad wszystkimi gośćmi opiekę sprawowały uśmiechnięte młode damy i przystojni panowie. Przybyli kandydaci z ogromnym zainteresowaniem oglądali sale lekcyjne, bibliotekę i halę sportową. Pod życzliwym okiem dyrekcji i nauczycieli czas mijał bardzo szybko, a przyszli uczniowie i ich rodzice na własne oczy mogli się przekonać, że ZSOiZ jest miejscem przyjaznym i bezpiecznym. Nie ma się co dziwić, że opuszczający szkołę ósmoklasiści z radością i uśmiechem na ustach żegnali nas słowami – DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU. 

Pragniemy podziękować Bankowi Spółdzielczemu w Zagórowie za wsparcie finansowe Drzwi Otwartych oraz Państwowej Inspekcji Pracy z Konina za wsparcie merytoryczne.